środa, 26 marca 2014

Faktury zbiorcze – sposób na trochę oszczędności.

Od 1 stycznia 2014 r. w przepisach zniknęło  pojęcie „faktury zbiorcze". Przedsiębiorcy, którzy korzystali z takiego rozwiązania będą  mogli jednak dalej wystawiać jedna fakturę dla wszystkich czynności wykonanych lub dostarczonych towarów w poprzednim miesiącu na rzecz jednego klienta.



Co to jest faktura zbiorcza ?


Faktura zbiorcza jest to taka faktura, która przedstawia  kilka transakcji z danym klientem  na jednym dokumencie,  które miały miejsce w jednym miesiącu. Dotyczy to tak samo usług , jak i towarów. Liczba sprzedaży na fakturze zbiorczej powinna być uzgodniona przez obie strony.

Zasady wystawiania faktur zbiorczych.


W związku z tym iż w przepisach nie ma oddzielnych zasad wystawiania faktur zbiorczych wystawiamy je na ogólnych zasadach.  Według przepisów obowiązujących od nowego roku fakturę należy wystawić najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonana została dostawa towarów albo wykonano usługę.  Termin wystawienia faktury  nie ma też  związku z terminem rozliczenia VAT co powoduje, że ilość transakcji na fakturze zbiorczej jest dowolna i zależy tylko od uzgodnień między sprzedawcą a nabywcą. Należy jednak pamiętać że wszystkie transakcje muszą dotyczyć jednego klienta. Na przykład :

Hurtownia budowlana dokonała sprzedaży towarów tej samej firmie budowlanej cztery razy w jednym miesiącu 3,12,15,20 kwietnia. Każda faktura wg. nowych przepisów powinna być wystawiona nie później, niż 15 maja. Hurtownia zamiast wystawiać 4 faktury może  te 4 transakcje umieścić  na jednej fakturze.

Jakie korzyści płyną z faktur zbiorczych?


Zmniejszenie kosztów wystawiania faktur zamiast np.4 wystawiamy tylko jedną. Ktoś może powiedzieć co to za oszczędność , w stosunku do jednego miesiąca i jednej firmy to nie wielka, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę cały rok i powiedzmy 20 firm to oszczędności są już zauważalne. Tak samo sprawa wygląda z przechowywaniem dokumentów im mniejsza liczba tym łatwiej je przechować. Faktury zbiorcze ułatwiają też  pracę i oszczędzają czas naszej  księgowej, a jeżeli korzysta się z biura rachunkowego obniżają koszty usług takiego biura,  gdyż pobierają one opłatę za ilość dokumentów do rozliczenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz