środa, 14 maja 2014

Rozlicz wydatki na Google

Prowadząc swoją firmę na pewno każdy z nas próbuje polepszyć wyniki sprzedaży korzystając z Google AdWords czy ułatwić sobie prowadzenie firmy dzięki Google Apps lub innych serwisów online. Ale nie każdy z wie, że koszty poniesione na usługi online można rozliczyć i jak to zrobić. W tym artykule krok po kroku postaramy się pokazać jak rozliczyć zakup usług dostępnych online.



Krok 1. Rozpoznanie wydatku 


Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest sprawdzenie czy usługę online, z której korzystamy można zaliczyć, jako koszt. Wydatek może być zaliczony jako koszt jeżeli służy w celu uzyskania przychodu lub jego utrzymania.  Z tym nie powinno być żadnych problemów gdyż większość usług takich jak: pakiety biurowe online, narzędzia do analityki internetowej, płatne serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne itd. właśnie temu mają służyć.

Krok 2. Dowód sprzedaży 


Następnym krokiem jest zdobycie dowodu potwierdzającego sprzedaż, czyli faktury i tu zaczynają się schody. Jeżeli dostawca usługi ma swoją siedzibę w Polsce to nie będzie z tym większych problemów. Gorzej sprawa wygląda w przypadku, kiedy dostawca usług nie ma siedziby w Polsce a tak właśnie jest w przypadku Google. Żeby uzyskać fakturę od sprzedawców z UE należy przedtem zarejestrować się, jako podatnik VAT-UE i zdobyć NIP-EU bez tego nie otrzymamy faktury.  

Należy pamiętać, aby sprawdzić czy dokument posiada wszystkie potrzebne informacje takie jak dane obu stron transakcji wraz z ich numerami VAT-UE (NIP-UE), opis usługi, kwota, a także data wystawienia i data wykonania usługi, (jeśli jest określona i różni się od daty wystawienia).

Krok 3. Rozliczenie kosztu i Vat 


Jeżeli korzystasz z biura rachunkowego po prostu zanieś dokument swojemu księgowemu a on już będzie wiedział, co z tym zrobić, jeżeli rozliczasz się sam koszt czy wydatek na usługę należy ująć w KPiR w terminie wystawienia faktury. Jeżeli kwota na fakturze jest w walucie obcej należy wykorzystując kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu przeliczyć tą kwotę na złotówki.

W przypadku VAT-u jest trochę gorzej gdyż w przypadku firm spoza Polski VAT rozlicza nabywca. Jeżeli jesteśmy płatnikami VAT doliczamy do naszej kwoty zakupu 23% VAT następnie ujmujemy to, jako tzw.” transakcję podatkowo neutralną”, czyli należy dodać ją zarówno w rejestrze sprzedaży i zakupów. W przypadku gdy nasza firma zwolniona jest z podatku VAT musimy zapłacić 23% VAT i złożyć deklarację VAT-9M. Rozliczenia trzeba dokonać albo według daty wykonania usługi, albo daty zapłaty – o ile zapłata nastąpiła przed wykonaniem usługi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz