piątek, 16 maja 2014

Praca wakacyjna – Co powinieneś wiedzieć żeby nie dać się oszukać?

Zbliża się okres wakacyjny i wielu studentów czy uczniów szuka pracy dorywczej by dorobić parę groszy. Okres ten to raj dla nieuczciwych pracodawców, którzy na różne sposoby próbują wykorzystać naszą niewiedzę i nieznajomość przepisów na swoją korzyść.  W tym artykule postaramy się przedstawić podstawowe informacje, jakie powinniśmy wiedzieć by nie dać się oszukać przy rozpoczęciu pracy wakacyjnej czy pierwszej pracy.




Zasada pierwsza i podstawowa.


Nie podejmuj żadnej pracy bez podpisania umowy z pracodawcą. Podpisując umowę dostajesz gwarancję, że pracodawca wypłaci ci wynagrodzenie a w przypadku jakichś problemów dowód i podstawę do walki o odszkodowanie czy zapłatę za prace. Bez umowy nie masz żadnych szans na odzyskanie pieniędzy. Pamiętaj też, że umowa musi być podpisana przez obie strony i w 2 jednakowych egzemplarzach.  

Podstawowe umowy.


W naszym kraju rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje umów między pracownikiem a pracodawcą:

  • Umowa o dzieło
  • Umowa zlecenie
  • Umowa o pracę

Dwie pierwsze umowy, czyli umowa o dzieło i umowa zlecenie to najczęstsze formy zatrudniania studentów lub uczniów, w czasie wakacji. Pracodawcy bardzo chętnie korzystają z takiej formy zatrudnienia, ponieważ nie muszą wtedy opłacać składek na ubezpieczenie społeczne.

Umowa o dzieło

Podpisując umowę o dzieło powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zawierała ona dokładny opis zamawianego dzieła, termin jego wykonania oraz wysokość, formę i datę zapłaty za jego wykonanie. Przykładowo, umowa o dzieło może dotyczyć przygotowania okładki książki, wykonanie strony internetowej, przetłumaczenie tekstu, wykonanie określonego przedmiotu (np. krzesła, stołu). Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za wynik swojej pracy i od tego wyniku zależy jego wynagrodzenie.

Umowa zlecenie

W przypadku umowy zlecenia mamy zazwyczaj do czynienia z pracą o charakterze ciągłym lub powtarzalnym np. segregacja materiału, pomoc w produkcji czy aktualizacja baz danych.  Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za osiągnięty efekt, ale musi wykazać, że przykłada się do pracy. Przy podpisywaniu umowy zlecenie należy zadbać żeby rodzaj zleconej pracy oraz zasady jej wykonywania były jasno i precyzyjnie określone. Umowa powinna także termin rozpoczęcia i zakończenia umowy oraz wynagrodzenie za wykonanie pracy.

 Ważne !!!

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło i umowy zlecenie nie posiadają prawa do:

  • Urlopu wypoczynkowego
  • Pracy w określonych normach czasu pracy, 
  • Wynagrodzenia za nadgodziny, 
  • Minimalnego gwarantowanego wynagrodzenia za pracę.


Umowa o pracę

Warunki, jakie powinna spełniać umowa o pracę określone są w kodeksie pracy. Umowa o pracę powinna posiadać następujące elementy:

  • Rodzaj umowy (na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony, na zastępstwo, na czas wykonania określonej pracy) 
  • W przypadku umów terminowych okres obowiązywania umowy (termin rozpoczęcia pracy i jej zakończenia – w przypadku, gdy nie został określony termin rozpoczęcia pracy, uważa się, że jest nim dzień jej zawarcia.) 
  • Rodzaj wykonywanej pracy – stanowisko
  • Miejsce wykonywania pracy,
  • Wymiar czasu pracy (np.: pełny, ½ etatu)
  • Wynagrodzenie ze wskazaniem jego składników.

Osobie podejmującej zatrudnienie na podstawie umowy o pracę przysługują wszystkie uprawnienia pracownicze zawarte w kodeksie pracy.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą wam uniknąć kłopotów z nieuczciwymi pracodawcami i przyczynią się do znalezienia legalnej pracy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz