piątek, 11 kwietnia 2014

Wszystko co powinieneś wiedzieć o badaniach do pracy.

Zgodnie z polskim prawem a konkretnie z  Ustawą o Medycynie Pracy i Kodeksem Pracy każdy pracownik podlega ochronie zdrowia w miejscu pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest więc dopilnowanie aby pracownik posiadał aktualne i odpowiednie do zajmowanego stanowiska badania lekarskie.


Wyróżnia się trzy rodzaje badań lekarskich do pracy:
badania wstępne do pracy
badania okresowe
badania kontrolne

Badania wstępne do pracy


Wstępne badania lekarskie jak sama nazwa wskazuje wykonuje się przed przyjęciem pracownika do pracy. Pracodawca w skierowaniu na badania lekarskie musi określić stanowisko pracy oraz związane z nim zagrożenia dzięki czemu lekarz medycyny pracy (na mocy ustawy) będzie mógł określić  zestaw badań koniecznych do wykonania przyszłej pracy. Po otrzymaniu od lekarza medycyny pracy orzeczenia o zdolności (lub niezdolności) do pracy pracodawca może zatrudnić pracownika w oparciu o umowę o pracę.

Dodać należy jeszcze, że badania wstępne muszą być powtórzone każdorazowo przy zmianie pracodawcy nawet jeśli stanowisko pozostaje takie samo. Wyjątek stanowi sytuacja  tzw. przedłużenia umowy o pracę u tego samego pracodawcy i na stanowisku poprzednio zajmowanym o ile od wygaśnięcia poprzedniej umowy nie upłynęło więcej niż 30 dni. 

Badania okresowe


Przed zatrudnieniem konieczne było zrobienie badań wstępnych w których lekarz dopuścił nas do pracy i określił datę kolejnych badań i to te właśnie badania nazywane są okresowymi. Będziemy je przeprowadzać co jakiś czas aby sprawdzić czy stan naszego zdrowia pozwala na dalsze wykonywanie pracy. Częstotliwość z jaką będziemy musieli poddać się badaniom okresowym zależy od zajmowanego stanowiska a termin następnego badania zawsze określony jest w poprzednim orzeczeniu lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy.

Częstotliwość badań okresowych:
co 2 lata, jeżeli pracownik jest narażony na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów,
co 3 lata, jeżeli w zakładzie pracy panuje gorący mikroklimat (po 45. roku życia badania takie muszą być wykonywane co 2 lata),
co 4 lata, jeżeli pracownik stale korzysta z komputera(np. księgowa)
co 5 lat pracownicy biura niekorzystający z komputerów

Badania kontrolne w pracy


Są to badania którym podlegają pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. (art 229 par 2 KP).

Koszt i czas wykonywania badań lekarskich.


Pracodawca powinien wskazać nam ośrodek który ma nawiązaną umowę z zakładem medycyny pracy w którym mamy przeprowadzić nasze badania. Jeżeli nie dostaniemy takich wytycznych badania możemy przeprowadzić w dowolnym ośrodku medycznym z uprawnieniami medycyny pracy.
Koszt wszystkich badań wstępnych, okresowych czy kontrolnych ponosi pracodawca. (Kodeks Pracy w art 229 par 6. ) 

Pracodawca pokrywa też koszty dojazdu pracownika do placówki medycznej, w której realizowane są badania.

Badania lekarskie wykonywane są w czasie pracy i z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, jedyny wyjątek stanowią badania wstępne które przeprowadzane są poza pracą (gdyż nie możemy być zatrudnieni przed zrobieniem tych badań)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz