środa, 26 lutego 2014

Papierowe dokumenty równe elektronicznym od 11 maja 2014 r. czyli plany na zwiększenie zainteresowania ePUAP-em.

W maju 2014 r. zaczną obowiązywać niektóre  przepisy ustawy z 10 stycznia 2014 r. o  informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2013 r. poz. 235). Ma ona na celu poprawienie i rozpowszechnienie platformy ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej).  Podstawową zmianą jest zrównanie obiegu papierowych dokumentów z elektronicznym i zobowiązanie urzędów do korespondencji z interesantem w formie elektronicznej gdy wyrazi on na to zgodę, bądź sam ją w tej formie zainicjuje.



Co to jest ePUAP ?


„ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) – ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób.  Zbudowana w ramach projektu ePUAP-WKP (Plan Informatyzacji Państwa). Usługodawcami są jednostki administracji publicznej oraz instytucje publiczne (zwłaszcza podmioty wykonujące zadania zlecone przez państwo).”  Tak to ładnie wyjaśnia Wikipedia 

Jak jest w praktyce ?


W rzeczywistości nie wygląda to jednak tak różowo,  nawet  Ministerstwo  Administracji  i Cyfryzacji zauważa, że nie wszystko działa tak  jak powinno a dotychczasowe działania służą bardziej dezorientacji obywateli niż pomocy w załatwianiu spraw przez Internet.  Wg. ministerstwa za pośrednictwem Internetu komunikuje się z urzędem nieco ponad 32 % obywateli a tzw. "Profil Zaufany" w platformie   ePUAP  posiada jedynie 1,5  % użytkowników.  Tu przytoczę kilka opinii zwykłych użytkowników na temat tej platformy jakie znaleźć można na różnych forach:

„ePUAP po 5 latach swojej działalności nie wniósł w życie obywateli nic szczególnego. W dalszym ciągu droga, która wydawałby się być łatwiejszą do przebrnięcia jest dla wielu nieosiągalna. Głównie za sprawą złożoności systemu i nieumiejętności jego obsługi. ePUAP może być przykładem jak nie należy, nie wolno tworzyć systemów dla normalnych ludzi.”

„Poprawna konfiguracja konta na ePUAP wiąże się z jakąś iście kosmiczną wiedzą. Być może wystarczy doktorat! Tworzenie składów, magazynów, skrytek, reguł, schematów, czy też zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami w niczym nie przypomina tzw. normalności! Zastanawiam się, czy czasem nie dla żartu zrobili ten system - tak, żeby użytkownicy się głowili i troili. Łatwość obsługi części użytkowej pozostawia wiele do życzenia, natomiast części administracyjnej to już jest normalny koszmar!”

Takich i jeszcze gorszych przykładów jest w sieci bardzo wiele, a pozytywnych opinii trzeba „ze świecą” szukać . Takie właśnie opinie i bardzo niskie zainteresowanie skłoniło rząd do wprowadzenia zmian.

Jakie zmiany od maja 2014 r. do 2017 r. ?


Należy tu zaznaczyć   iż większość zmian wprowadzanych ustawą zacznie obowiązywać od  11 maja 2014 r. to cały proces ma się zakończyć 11 lutego 2017 r.
  1. Ujednolicenie skrzynek podawczych, które będą musiały przyjąć  każde podpisane cyfrowo pismo. (od 10 sierpnia 2014 r.)
  2. Uporządkowanie wzorów dokumentów będących w elektronicznym obiegu i usunięcie tych , które nie spełniają kryteriów . 
  3. Zrównanie dokumentów papierowych dokumentom elektronicznym.
  4. Zobowiązanie urzędów do korespondencji  elektronicznej z petentem.
  5. „Fikcja doręczenia” - nieodebrane po dwukrotnym zawiadomieniu pismo, uznaje się za doręczone, w terminie 14 dni licząc od dnia przesłania pierwszego zawiadomienia.
  6. Dopuszczenie formy elektronicznej w postępowaniu administracyjnym np.: wezwaniu na rozprawę czy udzielaniu pełnomocnictwa procesowego.( od 11 lutego 2017 r.)
  7. Elektroniczne kopie dokumentów potwierdzone profilem zaufanym lub certyfikatem będą mogły być użyte   w postępowaniu administracyjnym. ( od 11 lutego 2017 r.)
  8. Łatwiejsze potwierdzenie profilu zaufanego. 
Nowelizacja ustawy obejmuje także administrację podatkową, która zobligowana będzie do szerszego niż dotychczas stosowania elektronicznej formy komunikacji.  (od 1 stycznia 2016 r.)

Podsumowanie.


Dzięki tym zmianom ministerstwo chce osiągnąć do 2020 r. wzrost zainteresowania ePUAP-em z  dotychczasowych 32 % do 64%, a korespondencję za  pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej z 6% do 60%.  Czy to się uda zobaczymy w przyszłości.
 Jeżeli ma ktoś swoje opinie na ten temat proszę o komentarze.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz