środa, 15 stycznia 2014

Czy za każdym razem opłaca się brać fakturę?

Większość przedsiębiorców wyznaje zasadę, że na wszystko co się kupuje należy brać  fakturę, a księgowa później zdecyduje czy ją rozliczyć w kosztach czy nie. Okazuje się jednak, że ta zasada nie zawsze się sprawdza ponieważ biorąc fakturę na firmę na zakupy, które nie będą w przyszłości rozliczane tracimy szereg praw i przywilejów należących się zwykłemu konsumentowi.


Konsument - Według Konstytucji RP  jest to osoba nabywająca towar na własny użytek. W związku z tym przedsiębiorca także jest konsumentem  gdy dokonuje właśnie takiego zakupu i przysługują mu wszystkie jego prawa .  Biorąc jednak fakturę i podając do niej dane firmowe zakup taki przestaje być prywatny i staje się firmowym a nabywca przestaje być konsumentem i staje się „przedsiębiorcą”.


Jakie są prawa i przywileje konsumenta?


Prawo do rezygnacji z zakupu online bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Jeżeli kupujemy coś „na odległość’’ np. przez Internet mamy prawo zrezygnować z takiego zakupu bez podania przyczyny w  przeciągu 10 dni od chwili otrzymania kupionego przedmiotu. Sprzedawca ma także tzw. „rozbudowany obowiązek informacyjny” czyli np. podanie ceny jednostkowej, możliwość  dokonania wyboru, możliwość  sprawdzenia kupowanego towaru, instrukcja obsługi  itd. Obowiązuje go także  „odpowiedzialność za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową”.

W walce z nieuczciwymi sprzedawcami konsument ma również lepszą sytuację gdyż  w razie jakichkolwiek problemów konsument może liczyć na pomoc rzecznika konsumenta lub organizacji pozarządowych. W relacjach konsument-przedsiębiorca kodeks cywilny określa pewne postanowienia, które są niezgodne z prawem a moją na celu ochronę konsumenta tak zwane „klauzule niedozwolone”.  Sądy traktują konsumentów w sposób uprzywilejowany a nie  jako podmiot profesjonalny jak jest w przypadku przedsiębiorcy.

Jak jest w przypadku przedsiębiorcy?


W przypadku przedsiębiorcy wszystkie opisane wyżej prawa i przywileje przestają obowiązywać.


Wnioski 


Robiąc zakupy  należy ustalić wcześniej ze swoją księgową  które towary będą w późniejszym czasie rozliczane a które nie i na które warto brać faktury, a resztę kupować  „na   paragon” lub fakturę nie na firmę i zachować wszystkie prawa jakie należą się konsumentowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz