wtorek, 29 października 2013

Plusy i minusy przejścia z etatu na samozatrudnienie.

Coraz częściej stosowaną praktyką przez pracodawców jest nakłanianie pracowników, aby rezygnowali z umów o pracę i przechodzili  na samozatrudnienie. W tym artykule postaramy się pokazać wady i zalety  takiego rozwiązania i kto na tym zyskuje pracownik czy pracodawca.
























Co to jest samozatrudnienie?

W obowiązujących przepisach prawnych nie ma legalnej definicji pojęcia samozatrudnienie. Bardziej pasowało by stosowanie określeń przedsiębiorcy oraz działalności gospodarczej. Osoba samo zatrudniona to osoba fizyczna prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Samozatrudnienie odbywa się na podstawie umów cywilnoprawnych - umowy zlecenia, umowy o dzieło czy kontraktów menadżerskich.


Co zyskuje pracodawca?

W przypadku przejścia pracownika na samozatrudnienie dla pracodawcy przynosi to wiele korzyści. Po pierwsze obniża  koszty:  zatrudnienia i utrzymania pracownika, prowadzenia dokumentacji kadrowej pracownika, opłacania i obliczania składek na ubezpieczenie społeczne. Po drugie taki pracownik traci prawo do urlopu w tym macierzyńskiego, ojcowski ego i wychowawczego, ochronę przewidzianą dla pracowników w przepisach prawa pracy.


Co zyskuje pracownik?

Największym plusem samozatrudnienia jest opłacanie niższych składek ZUS i  podatków niż w przypadku zatrudnienia na etat.  Jest to szczególnie opłacalne w wypadku wysokich pensji. Wyjątek stanowi  praca na rzecz swojego byłego bądź obecnego pracodawcy w ramach przejścia z etatu na samozatrudnienie wtedy nie możemy korzystać z niższego ZUS oraz możliwości skorzystania z liniowej formy opodatkowania. Następnym plusem jest możliwość przeznaczenia na inwestycje albo dodatkowy fundusz emerytalny nadwyżki, która pozostanie z różnicy pomiędzy uzyskiwanym do tej pory wynagrodzeniem a kwotą brutto (dotychczasowe składki ZUS). Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej pozwala nam  wydatki związane ze świadczoną pracą wpisywać w koszty swojej działalności, a także odliczać VAT od zakupionych towarów i usług. Dodatkowym atutem jest  możliwość współpracy nie tylko z byłym pracodawcą, ale również świadczenia usług na rzecz innych podmiotów.


Wady przejścia na samozatrudnienie.

Wad takiego rozwiązania jest dużo i decydując się na rezygnację z etatu i założenie własnej działalności trzeba to dobrze przemyśleć. Główne wady samozatrudnienia to:

  • Dodatkowe koszty prowadzenia działalności takie jak  księgowość, ZUS, podatek dochodowy, delegacje , ryczałt ewidencjonowany.
  •  Brak okresu wypowiedzenia czyli możliwość rozwiązana umowy z dnia na dzień.
  • Jak już wyżej wspominałem tracimy prawa które przysługują  pracownikom etatowym np. brak urlopu wypoczynkowego, brak świadczeń z tytułu zwolnień chorobowych itd.
  • Stres związany z prowadzeniem działalności, pracownik na etacie idzie do pracy przez 8 godzin robi co ma zrobić i wraca do domu nie przejmując się niczym. Nie zastanawia się czy przypadkiem czegoś źle nie zaksięgował, czy dobrze wystawił lub rozliczył fakturę. Za błędy  lub ewentualne braki, opóźnienia we wpłatach  odpowiadamy osobiście.
  • Trzeba wziąć pod uwagę ewentualne zastrzeżenia, czy klauzule które mogą w znacznym stopniu ograniczać naszą działalność np. klauzula o zakazie konkurencji.

Podsumowanie.

Są tacy co za wszelką cenę trzymają się bezpiecznej umowy o pracę ale i ci co wolą sami założyć własną firmę. Nie da się jednoznacznie określić jaka forma zatrudnienia jest  najbardziej korzystna. Wybierając jakiekolwiek rozwiązanie należy dobrze się zastanowić i po rozpatrzeniu wszystkich plusów i minusów wybrać te, które najbardziej nam odpowiada.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz