środa, 23 października 2013

Czy monitoring GPS jest korzystny dla pracownika czy pracodawcy?

W obecnym czasie coraz modniejsze stało się wykorzystywanie przez pracodawców nowinek technologicznych do kontroli swoich pracowników.  Jednym z takich urządzeń jest GPS, który coraz częściej staje się „narzędziem szpiegowskim”


Co pracodawca może sprawdzić za pomocą GPS-u?


Monitoring GPS pojazdów pozwala sprawdzić  gdzie są i były Twoje pojazdy, sporządza wizualizacje tras na mapie i raporty przydatne do zarządzania flotą. Sprawdza czy  pracownicy  jeździli służbowo, czas ich pracy, postoje i prędkości.


Co dla firmy ?


Monitoring pozwala  na dokładne rozliczanie pracowników z powierzonych im zadań. Analiza tras z pewnością pozwoli na skrócenie dystansów pokonywanych przez pracowników czy też zwiększenie liczby odwiedzanych punktów, a tym samym wpłynie na oszczędność czasu i pieniędzy.


Co dla pracownika ?


Nie tylko pracodawca zyskuje na montażu nawigacji GPS, dzisiejsze nawigacje mają wiele funkcji ułatwiających dotarcie kierowcy do celu np.: pokazują aktualne natężenie ruchu na drogach, nazw miast i osiedli, stacji benzynowych a również ceny paliw. Kierowcy mają także możliwość sprawdzenia położenia fotoradarów, gdzie odbywa się kontrola prędkości czy ITD a nawet o wypadkach. Dzięki takim rozwiązaniom kierowca może szybciej i bezpieczniej poruszać się po drogach a co a tym idzie unika niepotrzebnego stresu.


Aspekt prawny ?


Stosowanie GPS-u   w samochodach służbowych do kontroli pracowników należy rozpatrywać w dwóch aspektach:

  1. Prawa pracodawcy do kontroli pracowników.
W myśl z art. 22 Kodeksu pracy, pracownik zobowiązany jest bowiem do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. W interesie pracodawcy leży kontrola czy pracownik należycie wykonuje swoją pracę i czy nie naraża firmy na straty.

     2.  Prawa pracownika do ochrony jego prywatności.

Zgodnie z art. 47 Konstytucji RP każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego oraz o decydowaniu o swoim życiu osobistym. Monitorowanie pracownika za pomocą GPS-u ogranicza jego sferę prywatności, a zatem powoduje wkroczenie w chronioną prawem sferę prywatności jednostki. Przy kontrolowaniu pracownika, pracodawca powinien zatem mieć na uwadze to, aby nie nadużywać przysługującego mu prawa.

Polskie prawo nie reguluje wprost dopuszczalności stosowania takich narzędzi  a prawo pracy nie posiada przepisu, który wyłączałby prawo do prywatności pracownika i dawał prawo na nieograniczone nadzorowanie pracownika przez pracodawcę. Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika o takim monitoringu a pracownik musi wyrazić na to zgodę.

Podsumowując


W przypadku uczciwych pracowników monitoring GPS daje same korzyści  zarówno pracodawcy, który ma stały podgląd na swoją flotę i ładunki jak i kierowcy któremu znacznie ułatwia pracę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz