poniedziałek, 23 września 2013

Zmiana przepisów o elastycznym czasie pracy.

Od 23 sierpnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca elastycznego czasu pracy. Zmienia ona zapisy w Kodeksie pracy i ustawie o związkach zawodowych  o możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy,  jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji prac oraz ruchomy czas pracy.




 Zgodnie z tą nowelizacją
„Art. 129. § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135–138, 143 i 144.
§ 2. W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
§ 3. Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.
§ 4. Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli:
1) rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia, o którym mowa w art. 150 § 1, albo z umowy o pracę,
2) w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w § 1; w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik,
3) na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401,
4) na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.
§ 5. Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie odrębnych przepisów; w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość tego wynagrodzenia ustala się proporcjonalnie do tego wymiaru czasu pracy.”

W praktyce oznacza to, że na pisemny wniosek pracownika pracodawca będzie mógł ustalić mu  indywidualne godziny rozpoczęcia pracy np.

Pracownik ustalił z małżonką,  że we wtorki i czwartki  odwozi dziecko do przedszkola w związku z tym będzie mógł  złożyć wniosek o zmianę czasu pracy dostosowany do jego potrzeb np.  poniedziałki, środy i piątki od 8.00 do 16.00 a wtorki i czwartki od 10.00 do 18.00. 

Przy składaniu takiego wniosku należy wziąć pod uwagę żeby nie przekraczać okresu odpoczynku dobowego (wynoszący co najmniej 11 godzin) lub tygodniowego (wynoszący co najmniej 35 godzin).

Z przedłużenia okresu rozliczeniowego najwięcej skorzystają firmy o sezonowym charakterze pracy.
Wiadomo bowiem, że jeżeli pracy jest więcej trzeba więcej produkować  można wtedy wydłużyć czas pracy a kiedy tej pracy jest mniej skrócić. Ten wydłużony czas pracy  musi być zrekompensowany  w okresie 12 miesięcy albo krótszą pracą, albo oddaniem wolnego.

Czy te zmiany są lepsze dla pracowników  czy pracodawców oceńcie sami zapraszam do komentowania i  wyrażania swoich opinii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz